pondělí 11. listopadu 2013

Ukřižované Československo

Sudetští Němci jsou rádi pokládáni za oběť manipulace velmocí, za pouhý objekt historického dění, které nemohli nijak ovlivnit. Byli to prý jen prostí rolníci, dřevaři a dělníci, kterým byla mnichovská dohoda vnucena a které prý snad ani nerozuměli. 

To je naprostý omyl a stejná manipulace s fakty. Po „anšlusu“ Rakouska začala euforie z připojení k Říši v řadách sudetských Němců prudce narůstat.

V květnu 1938 jich v rámci této budoucnosti volilo v dílčích komunálních volbách SDP více než 80%. Sudetští Němci krizi cíleně připravovali, aktivně se na ní podíleli, dobrovolně se stali záminkou pro nejhroznější válku lidských dějin a vítězství na podzim 1938 (a na jaře 1939) si velmi užívali. 

Oni první sáhli ke zbrani, oni první prolili krev, oni první aktivně vyháněli německé obyvatelstvo z pohraničí často za velmi brutálního násilí. Oni první udávali gestapu a SD své krajany – antifašisty z řad německé sociální demokracie, komunistů, křesťanských sociálů či agrárníků.

Ukřižovali Československo. Svým řáděním vyvolali nenávist téměř celého světa. Trest v roce 1945 v podobě vysídlení musel přijít. Přiznejme, že to byl trest tvrdý, možná místy i nepřiměřený, ale platí tu ono pravidlo ze Starého zákona „oko za oko, zub za zub“.

Nebo je to jinak?